Gluténérzékenység esetén kardinális probléma a kenyérfogyasztás. Hosszú távon gazdaságosabb, ha magunk sütjük a kenyeret, a pénztárnál is kevesebbet kell fizetünk, ráadásul pontosan tudjuk, hogy miből készült és garantáltan nem találkozott sem gluténtartalmú alapanyaggal, sem egy kósza eszközzel, amivel korábban gluténtartalmú tésztákat kevertek.
Manapság sok kenyérsütő gépen megtaláljuk az ún. gluténmentes funkciót, ennek segítségével pontosan olyan kenyeret tudunk sütni, mint amilyet a pékségekben vehetünk.
Hozzávalók:
250g rizsliszt
150g hajdinaliszt
100g kukoricaliszt
5g guarmagliszt
450ml víz
10g só
12g szárított élesztő
15g szezámmag
20g napraforgómag
Elkészítés:
A szárazanyagokat összekeverjük, hozzáadjuk a langyos vizet és mixerrel 5 percig keverjük. Ezután letakarjuk a tésztát, és meleg helyen 1-1,5 órán át hagyjuk kelni.
Újra átmixeljük, majd egy kiolajozott, liszttel megszórt sütőformába tesszük.
A sütőt nem szükséges előmelegíteni, elég a hideg sütőbe betenni a tésztát, majd 180 fokon sütni. Sütés közben tűpróbával ellenőrizhetjük, hogy átsült-e a kenyér.
A kész kenyeret vegyük ki a sütőből és hagyjuk a formában kihűlni.
Egy kicsit könnyebben elkészíthető kenyér lisztkeverékből, ráadásul a végeredmény egy olyan kenyér lesz, amiről még mi sem fogjuk tudni megmondani, hogy gluténmentes.
Hozzávalók:
250g Alfa-mix liszkeverék
210ml víz
15g friss élesztő
1 evőkanál útifűmaghéj
1 evőkanál burgonyapehely
1 teáskanál só
2 evőkanál olaj
1 kávéskanál citromlé
1 kávéskanál cukor
Az élesztőt langyos vízben felfuttatjuk egy kis cukorral.
Kimérjük a hozzávalókat, sütőformába tesszük, és 50-60 percen át meleg helyen kelesztjük. Akkor süthető, ha a tészta nagyjából a kétszeresére dagad.
200 °C-on sütjük légkeveréses sütőben, nagyjából 40-50 perc alatt sül készre.
Ha van kenyérsütőnk, akkor a friss élesztőt cserélhetjük száraz élesztőre. Csupán annyi dolgunk van, hogy kimérjük az összetevőket a keverőgépbe, majd bekapcsoljuk a gluténmentes funkciót. Ez azért fontos, mert a gluténmentes kenyerek - glutén hiányában - kevésbé tapadnak, így másképpen kell őket keverni és keleszteni.
Gluténmentes főzelékeket és leveseket ugyanúgy tudunk besűríteni, mint a hagyományos verzióikat. Annyi a különbség, hogy búzaliszt helyett gluténmentes lisztet használunk, erre a célra a rizsliszt a legjobb. A kész étel ízén nem érezni, hogy rizsliszttel készült, egyedül annyi hátránya van, hogy 1-2 nap után a rizsliszt elveszti a tapadósságát, így a leves vagy a főzelék állaga megváltozik, kicsivel hígabb lesz.
Sűrítésre használhatunk konjaklisztet vagy útifűmaghéj lisztet, ezekkel azonban csínján kell bánni. Mindkettő nagyon sok vizet képes felszívni, így 4-5 adag kész ételt 1 kiskanál konjak- vagy útifűmaghéj liszttel be tudunk sűríteni.
Glutén- és allergén mentes üzemben csomagolva. Gluténmentes zabból készült. A zabot tisztítás után pelyhesítik, majd leőrlik.
Gluténmentes zabból készült, glutén- és allergén mentes üzemben csomagolva.